Okul

Güneş Olmasaydı Hayatımız Nasıl Olurdu

Güneşin olmadığı bir hayatı düşünecek olursak hepimiz için haylice zor olacaktır. Hayatımızın her alanında güneşin sıcaklığı ve ışınlarından faydalanmaktayız. Güneş varlığı ile güneş sistemini oluşturmaktadır. Bir çok gezegen belirli yörünge içinde dönüşlerini sağlamaktadır. Dünyanın güneşin etrafında dönüşü sayesinde mevsimler oluştuğunu hepimiz bilmekteyiz. Dünyamızın aydınlanmasını da güneşten gelen ışınların sağladığını unutmamalıyız.

Sıcaklık; Dünyamız ısınmadığı gibi her anımız dondurucu soğukta geçerdi. Uzaydaki hava soğukluğu ise sıfırın altında yüzlerce dereceyi bulabiliyor. Her anımız petrol, gaza bağlı şekilde ısınmakla geçecek ama yetersiz kalıp hepimiz donmuş olurduk.

Işık; Güneşten ışık gelmediğinden dolayı etrafımızı görmemiz zorlaşacaktır. Devamlı elektrik enerjisine bağlı olacağız. Gelen ışık olmadığından dolayı bitkiler fotosentez yapamayacaklardır, yapay olarak fotosentez gerçekleştirilir ama dünyaya yetecek kadar olmayabilir.

D vitamini; Güneşten gelen ışınlar bize aynı zamanda D vitamini sağlamaktadır. Bulamadığımızdan dolayı yaşantımız çok daha zor olacaktır.

İklim; Değişik iklimler yaşanmayarak tek bir iklim yaşanacaktır. Kış ikliminden çok daha soğuk olacağından dolayı dondurucu soğukluk olacaktır.

Yaşam; İnsanlar yaşamını istediği gibi sağlayamaz olurlar. Sosyal hayatları olmadıkları gibi insanların çok uzun süre yaşamaları hep sorun çıkartacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu