Okul

Güneş ve Ay Tutulması Önceden Tahmin Edilebilir mi?

Güneş ve Ay tutulması yaşandığı takdirde doğada çeşitli değişimler görülür. Doğaüstü olayların yaşanmasına sebep olur, dünyanın güneş yörüngesinde belli bir hizası olmasına bağlı olarak etkilenir. Deprem, seller gibi çeşitli felaketler meydana gelir. Güneş ve ay tutulmasının takibi astronomi bilimi tarafından yapılır. Dünyamızın kendi etrafına dönüşü, ayın dünyamızın etrafına dönüş hızına bağlı olarak gerçekleşir. Bunlar matematiksel olarak hesaplamalar sonucunda ne zaman olacağını bilmek mümkündür. Güneş ve ay tutulmalarına dair çeşitli haberler daha önceden çıkarak belirli tarihlerde gökyüzünde görüntüleneceği bildirilir.

Gelişen teknoloji ile ne zaman ay ve güneş tutulması olacağını önceden tahmin etmek mümkündür. Bu gezegenlerin sahip oldukları konuma bağlı olarak gerçekleşir. Güneş ve Ay tutulmasının gerçekleşeceğini önceden tahmin etmek ve belli tarihi belirtmekte mümkün hale gelir. Astronomi bilimi bu alanda matematikçiler ile çalışarak hesaplamalarıyla sonuca ulaşmaları mümkündür.

Güneş tutulması; Güneş, ay ve dünya olmak üzere sıralanma durumunda olur. Ay, güneş ve dünyanın arasına girdiği takdirde güneş tutulması yaşanır.

Ay tutulması; Güneş, dünya ve ay sıralaması ile oluşur. Ayımız dünyamızın arkasına geçerek güneşin ışınlarından tamamen maruz kalması sonucunda oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu