Pazartesi, 14 Haziran 2021

Günümüzde Kaybolan El Sanatları

Eski zamanlarda kullanılan günümüzün şartlarında yerlerini makinalar alırken yeni modern isimlerde varolmuşlardır.

Günümüzde kaybolan el sanatlarına örnekler;

Bakırcılık: El sanatlarından bitanesidir, bakırlar çarşısı altında bir çok süs eşyaları satılmaktadır. Birazda olsa çarşılarda nadiren bakırcılar görebilirsiniz.

İğne Oyacılığı: İğne oyacılığı yaygındır eski zamanlarda geleneklerden kanal çeyizlik oyalar olarak bilinir. Elazığ’nın neredeyse her yerinde oyacılık ile uğraşanları görebilirsiniz.

Halıcılık: Turizm ve ekonomi açısından ufak bir paya sahip olsada, tanıtım amaçlı dünyanın en değerli halıların bir kısmı ülkemizde elle dokunmaktadır. Kültür ve sanat etkinliği olarak devlet korumasında devam etmektedir.

Semercilik: Hemen hemen günümüzde kaybolmuş el sanatlarından bitanesidir, günümüz zamanında semercilik at çiftlikleri için kullanılmaktadır.

Yemencilik: Eski zamanlarda adı farklı olsada günümüz zamanında ayakkabıcılık olarak bilinir, ayakkabı ustaları nadir olarak köşe başlarında bulabiliriz.

Rölyef: Eski zamanlarda resime boyut kazandırmak için çalışmalar yapılırdı. Resimlere bakır malzemeler ile can verilir. Günümüzde oldukça az sayıdadır.

Diğer Makaleler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Yeni Makaleler