Okul

Günümüzde Kaybolan El Sanatları

Eski zamanlarda kullanılan günümüzün şartlarında yerlerini makinalar alırken yeni modern isimlerde varolmuşlardır.

Günümüzde kaybolan el sanatlarına örnekler;

Bakırcılık: El sanatlarından bitanesidir, bakırlar çarşısı altında bir çok süs eşyaları satılmaktadır. Birazda olsa çarşılarda nadiren bakırcılar görebilirsiniz.

İğne Oyacılığı: İğne oyacılığı yaygındır eski zamanlarda geleneklerden kanal çeyizlik oyalar olarak bilinir. Elazığ’nın neredeyse her yerinde oyacılık ile uğraşanları görebilirsiniz.

Halıcılık: Turizm ve ekonomi açısından ufak bir paya sahip olsada, tanıtım amaçlı dünyanın en değerli halıların bir kısmı ülkemizde elle dokunmaktadır. Kültür ve sanat etkinliği olarak devlet korumasında devam etmektedir.

Semercilik: Hemen hemen günümüzde kaybolmuş el sanatlarından bitanesidir, günümüz zamanında semercilik at çiftlikleri için kullanılmaktadır.

Yemencilik: Eski zamanlarda adı farklı olsada günümüz zamanında ayakkabıcılık olarak bilinir, ayakkabı ustaları nadir olarak köşe başlarında bulabiliriz.

Rölyef: Eski zamanlarda resime boyut kazandırmak için çalışmalar yapılırdı. Resimlere bakır malzemeler ile can verilir. Günümüzde oldukça az sayıdadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu