Okul

Günümüzde Kullanılan İletişim Araçları

Yaşadığımız teknoloji çağında iletişimimiz daha çok internet ve telefonlara dayalı olmaktadır. Gelişen teknoloji her gün bize biraz daha avantaj ve fırsat sunarak haberleşmemizi genişletmektedir. Günlük hayatta kullanılan önemli iletişim araçlarının özellikleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Telefon: Baz istasyonları ve uydu sayesinde haberleşme imkanı sunan teknoloji ürünüdür. Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçları sınıfına girmektedir. Cep telefonu veya ev telefonu olmak üzere yaygın şekilde tercih ediliyor.

E-posta ve Sanal Sohbet: Bunlara baktığımızda daha çok bilgisayar yardımı ile yapılan iletişim olmaktadır. Karşımızdaki insanlarla yazı, görüntü ve sesli olarak iletişim kurulup haberleşme sağlanır.

Faks: Önemli belgelerin bir noktadan başka noktaya evrak olarak gönderilmesinde kullanılır. Kopya örneği karşı tarafa iletildiğinden dolayı yasal gerçeklik özelliği yoktur.

Mektup ve Telgraf: Az kullanılan iletişim araçları olmaktadır günümüzde mektupken haberleşme olurken telgraflar ise bir köşeye kaldırılmıştır.

İnternet: İnternet tüm dünyada yaygınlaşarak ağdır. Kablolar ve uydular aracılığıyla insanlar birbirleriyle iletişim kurarlar. İnternet ilk çıktığı zaman rağbet görmemesiyle daha sonraki aşamalarda milyarlarca kişinin kullanımına geçmiştir. Günümüzde insanlar iletişim amaçlı internet ağını kullanmaktadır.

Uydu: Haberleşme alanında insanlara kolaylık sağlayan teknoloji cihazdır. Uzaya gönderilen uydu dünya yörüngesinde hareket eder. Teknolojik cihazların birbirleri ile iletişimini sağlayan alettir.

Bilgisayar: İnternet ağı sayesinde insanların haberleşme amaçlı kullandığı alettir. Birçok parçadan oluşan bilgisayarlar aynı zamanda birçok işlemi kolaylıkla yapmaya imkan sağlıyor.

Telsiz: Yakın mesafede insanların birbirleri ile iletişimini sağlayan alettir. Polis, jandarma, itfaiye, zabıta, güvenlik görevlisi, askeri alanda kullanılır. İş ile ilgili haberleşme de sağlanır. İşyerlerinde yoğun kullanılan alet yerine geçer.

Radyo: İnsanların uydu veya antenler aracılığıyla radyo dalgalarını algılayarak yayın yapan alettir. Radyo dalgalarını sese çevirerek yayınları dinlemeye imkan sağlar.

15 Yorumlar

  1. zaten en çok kullanılan iletişim araçları telefondur bunu bilmeyen bebek zaten ha ha ha !

      1. Ne ararsan burda😍😍😍😍😛😸😻🙊

        Neararsanburda😘😁😁😏😸🙊👍💖💙💛💚💝👑

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu