Okul

Günümüzde Teokrasi İle Yönetilen Ülkeler

Teokrasi yönetim biçimi, dine bağlı olarak devletin yönetim biçimi olmaktadır. Dini otorite, siyasi otorite yerine geçerek ülkenin yönetiminde dini kuralların benimsenerek yönetilmesidir. Teokrasi yönetiminde dini liderler ülkeye başkanlık eder. Ruhban sınıfı olup devletin işlerine bakarak dini temellere dayandırılıp dayandırılmadığını kontrol eder. Ülke yönetimindeki kurallar inançları olan dindeki kurallarla aynı olarak kararlar verilir. Hukuk sistemi dine bağlı olarak işleyerek görev yapmaktadır.

Dini otoritenin ülkenin temel organlarını elinde tutarak yönetimini sağlamaktadır. Dini kurallara göre insanlar hakaret ederek, cezalandırma ve hukuk sistemi de dinin getirdiği kurallarla benimsenmektedir. Devlet yönetiminde dini lider olarak ülkeyi en güzel şekilde temsil etmektedir.

Teokrasi ile yönetilen ülkeler;
Suudi Arabistan
İran
Endonezya
Pakistan
Moritanya
Afganistan

Teokrasi ile yönetilen ülkeler genelde gelişmemiş ve modernliği kabul etmeyen ülkelerde görülmektedir. Bir kısmının yönetimi saltanatlık şeklinde hanedan üyelerinden diğerlerine geçecek şekilde sağlanmaktadır.

Teokrasi, monarşiye oldukça çok benzer olarak tek kişinin egemenliğinde olup din kurallarına uygun şekilde yönetim sağlanmaktadır.

10 Yorumlar

  1. Çok tesekkürler ödevlerimde ve sınavda çok yardımcı oldunuz bunu yazanların hepsini burdan kocaman öpüyorummm:*:*:*;)

  2. Çok iyi olmuş kim yaptıysa ellerine sağlık tam sınav için lazım olan şeyler var :) :) :)

  3. Teşekkür ederim. Ödevlerime çok yardımcı oldu. Sayenizde ödevlerim çabucak bitti. :*

  4. Çok iyi olmuş kim yaptıysa ellerine sağlık tam sınav için lazım olan şeyler var :) :) :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu