Okul

Günümüzdeki Hoşgörü Anlayışı Örnekleri

Herhangi bir olay karşısında haklı olmanıza rağmen karşı tarafa anlayışlı davranmak hoşgörülü davranmaktır. Hoşgörülü bir insan sabırlı, erdemli, düşünceli ve sorun çözer, topum içinde bu kişilere saygı duyulur.

Osmanlı Devleti zamanında hoşgörülü, güler yüzlü, yardımsever gibi davranan insanlar alim olarak görülmüştür. İnsanlar arasında ilişkilerin kuvvetlendiği gibi ülkeler arasında da aynı şekilde bağlar kuvvetlendirilir. Bir milletin hoşgörülü olması başka milletleri etkileyerek onları sevmeleri, onlara katılmalarını sağlar.

Günümüzde hoşgörü anlayışlarına örnek;
23 Nisan, Türkçe Olimpiyatları gibi uluslararası etkinliklerde, dünyanın dört bir yanından gelen çocuklar ülkemizde çeşitli etkinliklere katılırlar. Misafirlerimiz ülkemize teşvik etmeleri ile en iyi şekilde ağırlanarak dil, din, ırk, renk ayrımı yapılmadan hepsi Türk misafirperverliğini tanımaktadır.

Ülkemiz Turizm bakımından oldukça güzel konuma sahip olması her yıl on binlerce turisti ülkemize çekiyor. Turistlerin dili, ırkı, dini farklı olsa dahi hoşgörülü milletimiz onları en güzel şekilde ağırlamaktadır. Ülkemizin tanıtımını yaparak ev sahibi sahip çıkıyorlar.

Hoşgörülü sadece farklı milletler arasında gösterilmez örneğin ülkemizde otobüslerde yaşlılara yer vermemiz hoşgörüdür.

Bir toplumu veya bir milleti en güzel şekilde anlatan hoşgörülü olmasıdır. Nasıl Türkler Göktanrı dinine inanırken Arapların hoşgörüsü onları İslamiyete davet etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu