Okul

Hafif Yaralanma Nedir Hangileridir

Sıradan bir günde dahi başımıza ufak tefek kazalar gelebilir. Dikkatsizlik, dalgınlıktan kaynaklı olarak yaşayacağımız kazalar ciddi boyutta olmasa dahi irili ufaklı yaralanmalar ortaya çıkar. Yaşayacağımız küçük kazalar sonucunda yaralanma durumunda ilk yardım almamız gerekir. Ufak tefek kesikler, iğne batması, ciddi olmayacak türden yaralanmalardır.

Evde tedavisi mümkün olan yaralanmalar hafif yaralanmalara dahil olur. Ufak tefek çizikler, sivilce, morarma, kan toplama, sıyrık gibi acil olmayanlardır. İlk yardım birkaç hamlede yapılarak tedavi edilmesi mümkündür. Tedavi edilerek kısa sürede yaralar iyileşme gösterir. Hafif yaranma tedavisinde önemli olan yöntemlerden biridir.

Çocuklar özellikle dışarı da oyun oynarken ters hareketleri sonucunda yere düşebilir çizikler olabilir. Düşerek dizlerini kanattıkları, ellerine bir şeyler batabilir. Temizleyerek gerekli pansuman yapıldığı takdirde yara bandı ile bir müddet sonra iyileşir. Hepimiz küçükken hafif yaralanmalarla karşılaşmışızdır. Ancak ciddi görülen durumlarda doktora başvurarak gerekli pansuman, tedavinin uygulanması gerekmektedir. Buz, merhem, yara bandı, sargı yapma, temizleme işlemleri hafif yaralanma durumlarında yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu