Okul

Haklarımızı Öğrenmek Neden Önemlidir

Yasal ve toplumsal olarak haklarımızı bildiğimizde yaşayacağımız mağduriyet durumlarında kendimizi savunmamızı sağlar. Bizlere verilen bir çok hak yasalar tarafından sağlanmış ve korunmaktadır. Düşünce özgürlüğü, insanlar kendilerini özgürce ifade ederek dile getirebilir. Sınır olmadığından dolayı başkasının müdahale etmesi yasaktır.

Alışveriş yaptığımızda aldığımız üründen dolayı mağdur olabiliriz. Tüketici haklarımızı bilirsek eğer haksızlığın önüne geçerek mağduriyetimizi giderebiliriz. Yaşayacağımız sıkıntılara yönelik yasalar koruyucudur. Sadece hakkımızı nasıl arayacağımızı bilmemiz gerekmektedir. Maddi ve manevi kayıpların önüne geçmek için haklarımızı bilmeliyiz. Yaptığımız her türlü alışveriş, ödemelerde yaşayacağımız sıkıntılar giderilir. Genelde insanlar haklarını bilmediklerinden dolayı mağdur duruma düşerler. Mağduriyetleri ile ortada kalırlar. Bilen birine danıştıklarında eğer haklarını savunabilecek duruma düşerler. Bilgisizlik nedeniyle mağdur olunduğu gibi mağduriyete sebep olan kişiler cesaret toplar. Hayatın her alanında yaşayacağımız olaylarda haklarımız olduğu kadar mağduriyetlerimizin önüne geçmeliyiz. Hakkımızın savunmasını yaptığımızda mağduriyetler önlenmiş olur.

Günlük hayatta yaşayacağımız her türlü sorunlara karşı kanun karşısında denk gelen haklarımızı bilmeliyiz. Apartman komşumuzda yaşayacağımız sorunlarda kanunlar doğrultusunda hareket edilmeli. Toplumu düzenleyen belirli kurallar sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Herkes için eşitlik ve düzeni getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu