Okul

Haritanın Kullanım Alanları

Haritaların Kullanım Yerleri, Haritalar Nerede Kullanılır

Haritalar günlük hayatımızda birçok alanda kullanılmaktadırlar. Başlıca kullanım alanları yön bulmak, coğrafi yer tespiti, bulunduğumuz yeri bulmak gibi durumlarda kullanılıyor. Coğrafya eğitimli konumlarda yer alıp aynı zamanda sıklıkla grafiklerde ihtiyaç duyulur. Harita üzerinden yüzdelik oranlarla grafiklerden faydalanılarka seçim veya istatistik bilgilere yer verilir.

Ulaşım sektöründe genellikle kullanılır günümüzde daha çok gps’lerden faydalanılır. Araçların gidecekleri yerlerin belirlenip haritalar yardımıyla doğru yollardan gidebilirler.

Yön bulmak içinde kullanılır. Ormanlık alanda herhangi bir yer bulunmadığında harita üzerindeki belirli noktalar ile eşleştirmeler yapılarak yön bulunur.

Meteorolojide haritalar üzerinden hava tahmini yapılır. Hava tahminlerinin bölgelere göre ayarlanması için genellikle değiştirilerek yapılmaktadır.

Yerleşimlerde göç, kirlilik, imar planlarının çıkartılmasında faydalanılır. Bölgenin istatistiksel bilgilerinin alınıp yatırım gibi çalışmaların yapılması sağlanır.

Arazi sınırlarının belirlenmesinde nötrlerde ve devlet kurumlarında faydalanılmaktadır. Arazilerin belirlenip mimari planların gerçekleşmesi yapılmaktadır.

Askeri birlikte devamlı haritalarda yön bulmada kullanılmaktadır. Bölge tespiti ve gidilecek yollar işaretlenir.

Arkeoloji, coğrafya, jeoloji gibi bir çok bilim dalı haritalardan faydalanarak araştırmalarını sürdürür.

harita

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu