Okul

Hava Durumu ve Tahminleri Günlük Yaşantımızı Nasıl Etkiler

Hava durumunu inceleyen ve tahmin yürüten bilim dalı meteorolojidir. Hava durumu bilgisine ulaşmak için atmosferin katmanlarına meteoroloji balonları gönderilir. Havanın esintisi, sıcaklığı ve ileri de olabilecek hava durumu tahmin edilir. Günümüzde gelişen teknoloji beraberinde uydular yardımıyla ileriki günlerde havaların nasıl olacağı tahmin edilebilir olmuştur. Doğruluk ve kesinlik açısından bu bilgiler önem taşımaktadır.

Günümüzde gelişen teknolojiden yararlanan meteoroloji uzmanları kesin ve doğru tahminler yürütmektedir. Her ne kadar eldeki bilgiler belli bir sonuç verse de değişikliklere sebep olabilmektedir.

Hava durumu ve tahmini günlük hayatımızı belirler. Yapacağımız iş güç varsa yarın hava nasıl olacağına bakarak hallederiz. Evin dış cephesi boyanacaksa eğer güneşli bir hava olmalı ve yağıştan uzak olunmalıdır. Evimizden ayrılmadan önce hava durumundan aldığımız bilgilerde giyim kuşamımızı yaparak dışarı çıkarız. Hava durumuna göre giyinir, aldığımız araç ve gereçleri kullanırız. Yağmur yağacak bir havada yanımıza şemsiye ve su geçirmeyen ceket alırız. Günlük planlarımız ve yaşantımızı doğrudan etkiler. Neler yapacağımızı havanın durumuna göre karar verir, etkilemiyorsa eğer hava durumunu çokta umursamayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu