Okul

Havlayan Köpek Isırmaz Atasözünün Anlamı

Sıklıkça duyduğumuz atasözlerindendir. Hangi köpeklerden korkulup korkulmayacağını anlamamızı sağlar. Çevremizde köpeklerin olmasından dolayı hangisinin saldırgan olup olmadığını anlamamızı da sağlar. Atalarımızda köpekler hakkında “havlayan köpek ısırmaz” atasözünü kullanmışlardır.

Karşımızdaki kişi bize bağırıp çağırabilir ama sadece korkutma amaçlıdır. Bir şey yapacak olsa bağırıp çağırmak yerine harekete geçerek bir şeyler yaparlar. Bağırıp çağırmak insanları korkutmak ona bir şey dememelerini sağlamaktır. Öfkelerini sesli olarak dile getirip insanları korkutarak daha sonra tekrar aynı şeylerin yaşanmasını istememeleridir.

Bağırıp çağıran bir kişiden asla size zarar gelmez. Yapacaklarını asla yapmazlar o şekilde biter. Laf su gemisi yürümez ya aynı o şekildedir. Korkutmaya çalışarak, çeşitli eylemlerde bulunmazlar. Sessiz kalan insanın kafasında bin bir türlü tilki döner. Sessizliğini elbet bir gün bozarak kişilere zarar verir. Köpeklerde bu şekildedir kendilerine dokunmalarını istemedikleri zaman bağırarak saldırgan yapılarını gösterirler. Saldıracak olan köpek, havlamak yerine harekete geçerek saldırır.

Kaba kuvvete başvuranlar genellikle cahil olan, saygı görmek isteyen başkalarından korkan insanlardır. Bir kere yaptıktan sonra ikincisinde kendisine zarar gelmeyeceğine inanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu