Sorular Cevaplar

Havyar Nedir? Nasıl Üretilir?

Havyar, burjuva sınıfının sofralarından eksik olmasa dahi lüks yiyecek olarak adlandırılsa dahi kendisi bir çok kişinin reddedecek türdendir. Havyar balığın yumurtasından elde elden bir türlü sos yada karışımdır. Çeşitli balıklardan değişik renklerden havyar elde edilebilir. Bunlardan birsi kalite ve değer bakımından Hazar Denizi’nden çıkartılan balıklardan elde edilir. Havyarlar siyah renkte olduğu gibi en pahalısı ise “beluga havyarıdır.”

Havyar üretimi çok dikkatli bir şekilde yapılır. Balık yakalandığı zaman öldürülmeden saklanır. Balık yakalanması ile canlı bir şekilde balığın karnından alınır, dikilerek tekrar denize salınır ve tekrardan üretimler sağlanmaktadır. Balıklar öldürülmeden onlardan tekrar tekrar faydalanılır.

Havyarlar arasında beluga balığından elde edilen en önemlisidir. Ortalama büyüklükleri 2.5 -3 mm arasında olur. Havyar tereyağı şeklinde olup bıçakla alıp ekmeğinize sürebileceğiniz durumdadır. Çeşitli ülkelerde yetişen balıklar türlerine göre değer kazanmaktadır.

Havyar üretiminde aşta gelen ülkeler Azerbaycan, Rusya, İran gibi ön sıralardadır. Dünya genelinde %80’lik kısmını Azerbaycan üretmektedir. Ülkemizde de yaygınlaşarak Bodrum, Adana gibi illerinde dahi üretiliyor. Tüketimi ile bazen alkollü içeceklerle birlikte tüketilmektedir. Ekmek arasına katman olarak sürülük tüketiliyor. Havyarların şekli daha çok nar tanelerinden daha küçük olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu