Okul

Medeniyet ve İnsan İle İlgili Kompozisyon

Medeniyetler insanların yaşamlarında yükselmesi ve manevi olarak gelişmişliğini gösterir. Kültürlerin ve toplumsal olarak gelişmeler insanların yükselmesinde gerekli görülmektedir. Düşünce tarzlarının yanı sıra meydana gelen değişimlerde etkili olur.

Medeniyetler aslında uygarlıkların gelişmesidir. Bulundukları çağların gerekliliklerini göstererek yakından takip etmelerini gösterir. Gelişmeleri yakından takip ederek ayak uydurabilen insanlar medeniyetin parçalarıdır. Medeni insanların yaşadığı çevreye gösterdiği saygı ve değer doğrultusunda ortaya çıkar. Çağımızın getirdikleri aslında medeniyetimizin gelişmesinde rol oynar. Uygarlıklar insanların yaşam biçimleri şeklinde varlıklarını yansıtır. Hayata bakış açıları ve sosyal olarak saygılar yaşamsal olarak ilişkileri göstermektedir. İnsan toplulukları yaşadıkları coğrafya içinde gelişmeler, insan aklı, bilim ve teknoloji alanındaki evrenselliklerini koruyarak geleceklerine taşımıştır. Tarihte Çin, Uygur, Orta Asya Türkleri, Hindistan ve Mezopotamya uygarlıkları tarihimizde önemli çağlara ev sahipliği yapmıştır.

Bugün geçmişteki medeniyet kalıntılarına şahit olduğumuzda yaşamları hakkında bilgilere ulaşıyoruz. İnsanların kültürleri, yaşam biçimleri, mimari eserleri, eğitimleri, ibadet haneleri gibi bir ok alanda medeniyetlere şahit oluyoruz. İnsanların gelişmeleri medeniyetlerindeki gelişmeleri göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu