Hayvanlar Doğal Afetleri Hisseder mi?

Hayvanların doğal afetleri önceden fark edebildikleri bazı bilimsel tespitlerle de kanıtlanmıştır. 2008 ilkbaharında Çin’de gerçekleşen korkunç depremden birkaç gün öncesinde, binlerce kurbağanın bulundukları alandan Mianyang şehrine doğru göç ettikleri gözlemlenmiştir. Bu kurbağalar için oldukça sıra dışı bir davranış olarak tespit edilmiştir.

1957 senesi Şubat ayında, Çin’in Haicheng kentinde yine depremden birkaç gün evvel binaların molozları arasından kış uykusunda olan yılanlar kaçmak için bulundukları yerden uyanıp çıkmışlar ve garip davranışlar sergilemişlerdir.

Deprem bilimcileri ve araştırmacıları, hayvan davranışlarının doğru yorumlandığı takdirde, yapılacak olan ölçümlere bağlı olarak şehirlerde afet öncesi hazırlıkların yapılabileceğini düşünmektedir.

Hayvanlar Zamanında Kaçmayı Başarabiliyorlar

Hayvanların deprem öncesi günler ve saatlerde garip şekilde davranışlar ve uçuş reaksiyonları göstererek bulundukları alanları terk ettikleri, Eski Yunanlılardan bu yana bilinmektedir. M.S. 79’larda ölen doğa bilimcisi Plinius böyle bir vakayı Vezüv yanardağının patlamasından önce bildirmiştir. 1976 yılında, İtalya’da şu gibi farklı durumlar gözlemlenmiştir: Depremden bir gece evvel oluşan hafif sarsıntıların ardından topraktan birçok farenin kaçtığı ve ahırlardaki hayvanların panik içerisinde garip hareketler sergilediği gözlemlenmiştir.

Dünya çapında bilim adamları hayvanların depremleri nasıl hissettiklerini açıklığa kavuşturmak için yıllardır bu konu üzerine çalışmaktadır. Belki de hayvanların tehlikenin kokusunu alabildikleri düşünülmektedir. Başka bir teori ise bazı hayvanların deprem öncesinde yayılan şok titreşimlerinin, insan nefes alışverişi gibi onlar tarafından hissedilebildiği düşünülmektedir. Fareler, sıçanlar, yılanlar ve yarasalar depremi özellikle önceden hissedebilen hayvanlardır. Bu da onların frekans olarak dalgaları çok daha hızlı algılayabildiklerinden kaynaklanmaktadır.

Doğada oluşan herhangi bir farklı titreşim, deprem öncesi fay hatlarının toprak üzerinde oluşturduğu gerginlik ve yine toprak altında oluşabilecek herhangi bir enerji hareketlenmesi bu tür hayvanların durumu çok daha önceden fark edebilmesini sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz