Okul

Kişi Dokunulmazlığı Hakkı Ne Zaman Ortadan Kalkar

İnsan doğduğu günden itibaren anayasal olarak dokunulmazlık hakkına sahiptir. Kişi dokunulmazlığı yasalar tarafından kişiye verilmiştir. Kişi dokunulmazlığı özgür düşünce, özgür yaşama, özel hayata saygı haklarıdır. Bazı durumlarda verilen dokunulmazlık hakları yasalar tarafından kişinin elinden alınabilir. Peki bu durumlar hangileridir, hangi sebeplerden dolayı hakları ellerinden alınırlar. Kişi dokunulmazlığı ne zaman ortadan kalkar bilgi vereceğiz. İnsanlara tanınan dokunulmazlık hakları verildikleri gibi alınmaktadır da.

Emniyet kuvvetleri suçla mücadele etmektedir. Suçla mücadele kapsamında kişinin dokunulmazlığı elinden alınabilir. Suçlu ve kanunları ihlal ettiği müddetçe dokunulmazlık hakları elinden alınarak işlemler yapılır. Hukuksal olarak kişi suçlu bulunduğu takdirde gerekli kanuni uygulamalar yapılır. Kabul edilen suçlardan birinin işlenmesi durumunda, kişi dokunulmazlığı hakkı elinden alınarak yargılanır.

İnsanlar doğuştan itibaren yasalar tarafından dokunulmazlık hakları olmasına rağmen yasadışı işlerin yapılması bu dokunulmazlıkların alınmasına neden olur. Kişi dokunulmazlığı kanunlara aykırı olmadığı müddet kendisini korur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu