Yemek Tarifi

Hellim Peyniri Nasıl Kızartılır

Hellim peyniri çok lezzetlidir, yemek turumda Kıbrıs’ta ilk defa tatmıştım damağımda hoş bir tat bırakmıştı. Kıbrıs kökenli peynir türü hellim sarımsı renge sahip ve sık dokuludur. Keçi sütünün yoğun harmanlanması sonucunda yapılır. İnek sütünden yapılan peynirin lezzeti aynı olmamaktadır. Nefis tadı ve tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir miktar ne kadar yiyecekseniz o kadar hellim peyniri 1 adet yumurta 2 yemek kaşığı su yarım çay bardağı pul biber yarım çay kaşığı karabiber yeterlidir.

Hellim peyniri dilimlenerek ya da küp şeklinde doğranarak bir süre tuzunun gitmesi için suda bekletilir. Yumurta, un, galeta unu, pul biber, karabiber, tuz ve su çukur bir kaba alınır, mikser yardımıyla krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Peynirler hazırlanan sosa batırılıp, kızgın yağda kızartılır. Size tavsiyemiz yanında patates kızartması ile harika bir ikili oluyorlar.

Hellim Peynirinin Kızartılması

Hellim peynirini kızartmak için birbirinden farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Kahvaltı ve sofralarda salatanın yanında tüketecekseniz eğer kızartma işlemini yanmaz tavada yapınız. Kızartılacak peynir önce dilimlenmeli ya da hazır pakette dilim halinde kızartmanız mümkündür. Kesilen dilimlerin pişirilmesi kalınlığına bağlı olarak değişir. Keseceğiniz peynirin bir dilimi 1cm olmak üzere kızartılır.

Kesilen hellim peynirinin kızartılması tavaya az miktarda tereyağı ilave edilmesi, ocak orta ateşte olacak şekilde ayarlanarak peynirlerin yüzeyleri hafif kahverengi olana kadar kızartılmalıdır. Ekstradan yağ ilave etmeden pişirilir dilimler halinde kızartılır.

Yağsız şekilde pişirmek isteyenler peyniri tost makinelerinde pişirebilirler. Dilimlenmiş peyniri tost makinesine yerleştirerek pişmesi için ısıtılmış halde 1-2 dakika bekletmeleri gerekir. İki yüzü aynı anda pişeceğinden dolayı çevirmenize gerek yoktur.

Hellim peyniri makarna, çorba veya keklere ilave ederken rendelemeniz yeterlidir. Rendelenmiş peynir pişerken erimediğinden dolayı ağzınızda tadını hissedersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu