Okul

Hendek Savaşının Nedenleri ve Sonuçları

Hendek Savaşı, 31 Mart 627 senesinde Müslüman ve müşrikler arasında yapılan son savaş olarak tarihe geçmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) İslam dinini yaymak, insanlara öğretmek için çalışmalar yapmıştır. Bu süreçte Peygamber efendimizin varlığından rahatsız olan müşrikler tarafından bir çok kez rahatsız edilmiştir. Mekke’li müşrikler devamlı olarak Müslümanlara işkencelerde bulunması, Müslümanların göç ederek Medine’ye yerleşmelerine sebep olmuştur.

Peygamber efendimiz dinin yayılması ve Allah’ın emirlerini insanlara anlatırken bir yandan Mekke’li müşriklerle mücadele etmiştir. Sürekli olarak Medine’li Müslümanları rahatsız eden, onların kervanlarına saldıran kişilerle karşı karşıya kalmışlardır. Bir çok kez Mekke’lilerle mücadeleye giren Müslümanlar en son savaşını 627 senesinin Mart ayında Hendek’te yapmışlardır.

Hendek Savaşının Nedenleri

Müslümanları yok etmek isteyen Mekke’li müşrikler son güçlerini toplayarak Medine’yi dört bir yandan kuşatarak savaşa sebep olmuşlardır.

Hendek Savaşının Sonuçları

Müslümanlar şehrin etrafına bir çok kuyu kazarak müşriklerin Medine’ye ulaşmalarını engellemiştir. Kuşatma 20 gün boyunca devam etmişler ancak son zamanlar Müslümanların yiyeceklerinin tükenmesi sonucunda gece yarısı çıkan fırtına sonucunda Mekke’liler büyük kayıplar yaşamıştır. Kuşatmaya son vererek geri çekilme kararı almaları Müslümanların zaferi ile sonuçlanmıştır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu