Sorular Cevaplar

Heyelan En Çok Hangi Bölgede Görülür

Toprak kütlelerinin yerçekiminin etkisiyle yerinden koparak yer değiştirmesine heyelan denir. Heyelan olayı en çok Karadeniz Bölgesinde görülmektedir.

Heyelanlar bir anda hızlıca gerçekleşir bazen de uzun bir zaman diliminde yavaşça gerçekleşir. Heyelana etki eden etkenlerden biri yağmurdur. Ülkemizde en çok yağış alan bölgemiz Karadeniz bölgesidir. Dağlık bölgeler olmasından dolayı eğime sahiptir. Fazla eğim heyelan riskini arttırır. Bazı bölgeler dik olmasından dolayı heyelan görülmesini arttırır. Yağışlar zemine ulaşarak toprağın yumuşamasına sebep olur. Yeryüzündeki tabakalarda heyelana yol açabilir. Yamaç eğimine sahip olan yerlerde, heyelanlar sıkça görülür. Tabakalar arasındaki killi bir seviye vardır. Yağmur suları buralara kadar ulaştığında heyelan olanları artar.

Karadeniz bölgesinde heyelanın görülmesinin başlıca sebepleri yıl boyunca yağış alması, eğim olması, toprağın yapısı, yeryüzündeki tabakaların eğimli olmasından dolayı yerçekimi etkisiyle heyelanlar görülür. Yukarı da saydığımız etkenlerden bir veya bir kaçından dolayı heyelan yaşanır.

Heyelanların bazı çamur akıntılarına benzer türden akarlar. Karadeniz bölgesi bol yağış aldığından dolayı toprağın yapısından dolayı çamura benzer haldedir. Çok yavaş akıntılar halinde de gerçekleşebilir. Toprak kaymaları, suya doymuş toprağın eğimde akmasıyla oluşur. kütleler halinde toprak bir noktadan başka noktaya taşınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu