Okul

Heyelanın Çevreye Verdiği Zararlar

Özellikle sel ve sağanak yağışlı zamanlarda haberlerde heyelan haberleri duyarız. Yerleşim merkezlerine yakın yerlerde gerçekleşen bu afetler insan ve diğer canlıların hayatını tehdit edebilen bir olaydır.

Heyelan, özellikle eğimi yüksek olan arazilerin, zamanla sel, yağmur, aşırı sert rüzgar, fırtına gibi faktörlerle kayarak çökmesine denilmektedir. Heyelan özellikle bitki örtüsünün cılız olduğu, toprak ve kaya yapısının yumuşak yapıda olduğu yerlerde daha sık görülür. Yoğun yağış alan bölgelerde, sular topraktaki gözeneklerden geçerek, toprağın alt tabakasının daha yumuşak ve esnek bir yapıya dönmesine neden olur. Eğim yüksekliği ve sel gibi etkiler de birleştiğinde ani toprak kayması dediğimiz heyelan olayı meydana gelmektedir.

Heyelan’ın Çevreye Verdiği Zararlar Nelerdir?

Köy, kasaba ve diğer yerleşim alanlarında gerçekleştiğinde ciddi mal ve can kaybına yol açmaktadır. Özellikle eğimli arazilerin eteğine kurulan evlerde heyelan görülme riski fazladır. Bu yüzden bu şekildeki evler yapılırken mutlaka heyelana karşı koruyucu önlemler alınmalıdır. Mümkünse yüksek eğimli arazilerin aşağı kısımlarına inşaat yapmaktan kaçınmalıdır. Heyelan aynı zamanda tarım arazilerine ve ekilen ürünlere de zarar vermektedir. Ulaşım faaliyetlerine de ciddi zarar veren bir durumdur. Özellikle heyelan tehlikesi olan yerlerde yaşanan toprak kaymaları yolları tıkamakta, ulaşımı sekteye uğratmakta, zaman zaman da trafik kazalarına neden olup can ve mal kaybına neden olmaktadır. Bu yüzden yetkililerin henüz heyelan gerçekleşmeden gerekli önleyici tedbirleri baştan almaları önem arz etmektedir. Yol kenarlarına yapılacak koruyucu duvar çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Ayrıca ağaçlandırma faaliyetlerinin arttırılması sağlanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu