Okul

Hidrojen Bombasının Etkileri Nelerdir

Hidrojen bombası patlaması sonucunda korkutucu bir enerji ortaya çıkar. Çıkan enerjide hidrojenler birleşerek helyum atomlarına dönüşmesinde zincirleme termonükleer tepkimeler meydana gelir. Bu olayın gerçekleşmesi çekirdeğin füzyona uğramasına neden olur o inanılmaz enerji dışarıya çıkar.

Hidrojen bombası ilk defa ABD tarafından üretildi deneme amaçlı olarak atışlarda Marshall Adaları’na atılarak patlama gerçekleşmiştir. Patlama sonucunda Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombasından 1000 kat daha etkili olduğu fark edilmişti.

Ruslar tarafından geliştirilen atom bombası 27 megatonluk hidrojen bombasıydı yükseltilmiş füzyon kullanılıyordu etkisi 3800 kat daha fazla olmuştur. Tarihin en güçlü nükleer silahı olarak bilinmektedir. Parçalama ve yok etme gücü inanılmaz derecede fazla olmaktaydı.

Etkileri
5 megatonluk hidrojen bombası patladığında 5 metre derinlik 1.5kmlik bir çukur açabilecek güçte olmaktadır. Rusya ve ABD geliştirdiklerine göre 10 15km içerisinde bulunan canlı cansız varlıkların hayat belirtisi görünmeyeceği düşünülüyor. İnsanlar üzerinde kullanılmamıştır inanılmaz patlaması sonucunda milyonlarca insanın ölümüne sebep olabilir.

hidrojen bombası
rusyanın attığı hidrojen bombası

5 Yorumlar

  1. ne var elimizde ?
    daha doğru düzgün atom bombamız bile yok. varsada Nato üyeliğinden dolayı var.

  2. İsmail var bizdede salla amerikaya 2 tane rusyaya 2 tane hizaya gelsinler. Bak gör nasıl atıcaz başkanımız başa geçince.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu