Sorular Cevaplar

Histamin Nedir? Bulunduğu Besinler Hangileri?

Histamin, canlı vücudunda üretilen kimyasal bileşiktir. Her canlı türü histamin bileşiğine ihtiyaç duyar ve üretir. Histaminler vücut içinde önemli göreve sahiptir; mide, beyin, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminin ihtiyacı doğrultusunda üretilmektedir. Alerjik tepkimeler sonucunda toz, polen gibi etkilere bağlı olarak sağlığınızı koruyabilirsiniz. İnsanların alerjik maddelere aşırı tepki göstermesi durumunda vücut kendisini korumak adına histamin salgılayarak koruyabilir. Histamin salgılanması sonucunda damarlar genişleyerek, deri üzerinde kızarıklık ve kaşındırıcı etki bırakır. Histamin kas yumuşamasında etkili olduğu gibi kasılmaları ortadan kaldırabilmektedir.

Vücutta histamin üretimi sayesinde kan hücreleri damarlardan daha rahatlıkla geçer, enfeksiyon durumunda hızlı ve sağlıklı şekilde müdahale etmektedir.

Asit salgılayarak sindirim sisteminin görevini yapmasını kolaylaştırır.

Şizofreni hastalarında yapılan ölçümlerde histamin seviyesi düşüktür, histamin seviyesi yeteri düzeye getirilerek tedavi uygulanır.

Histamin bulunan gıdalar
Kırmızı şarap, peynir, lahana turşusu, zeytin, yoğurt, tavuk, sucuk, uskumru, sardalye, ton balığı, jambon, mayalı besinler histamin bakımından zengindir. Meyve olarak kayısı, kiraz, kızılcık, şeftali, ananası, erik, ahududu da bulunur.

Tüketilen bazı yiyecekler vücuda girmesi ile histamini doğrudan salarlar. Alkollü içecek ve narenciye türündeki besinler vücuda girmesi ile histamin salgıladığı bilinir. Hücrelerin tetiklenmesine neden olur, daimin oksidaz adındaki enzimin tetiklenmesine neden olur. Enzim histamin oranına göre metabolizmayı düzenlemektedir. Histamin salan gıdalarda alkol, muz, çikolata, yumurta, balık, ananas, süt, kabuklu deniz mahsulleri, domates, çilektir.

Histaminin işlevleri
Vücuda giren herhangi enfeksiyona neden olan bakteriler ile savaşır. Mide asidinin üretiminin artmasını sağlar, sindirimine yardımcı olmaktadır. Vücut kendi kendine histamin üretebilir ama dışarıdan alınması gereken durumlarda olmaktadır. Bunu meyveler, sebzelerden sağlanması gerekir. Erkeklerde boşalma, kadınlarda ise orgazm olunmasına yardımcı olan bileşiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu