Teknoloji

Laptop Soğutucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Dizüstü bilgisayarınızı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız soğutucuya ihtiyacınız olacaktır. Soğutucular bilgisayarınızın alttan hava akımı oluşturarak işlemcisinin soğumasını sağlar. Bu sayede dizüstü bilgisayarlarınız günler boyunca ısınmadan kullanabilirsiniz. Alacağınız soğutucuların özelliklerine göre doğrusunu seçtiğiniz sürece işinizi fazlası ile görecektir. Soğutucu için fanı olmasından daha çok özellikleri, plastik veya alüminyumdan mı yapıldığının bilinmesi gerekir. Bilgisayarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız eğer bunlara dikkat ederek seçiminizi yapmanız mümkündür.

Devir Hızı
Fan’ın dönüş hızı olmaktadır. Özelliğine göre 1000 olması gerekli olmaktadır. Alacağınız soğutucunun gücünü göstereceğinden en az 1200 ve %10 rpm olmasına dikkat ediniz.

Boyut
Alacağınız soğutucu tek fanlı olduğu zaman devir hızı da düşükse eğer ihtiyacınızı karşılamaz. Mümkün mertebe iki fanlı olanlarından almanız daha çok verim almanızı sağlayabilir. Kaliteli soğutucular genelde iki fanlı olup ihtiyacınızı karşılar.

Fan
Soğutucu boyunun büyüklüğü önemli ama çift fanlı ise daha iyi olur. Bugünlerde 5’li fanlı olan soğutucular var ama devir hızının ve hava akışının önemi vardır. Hava sirkülasyon oranı minimum 100 CFM olmasına dikkat ediniz. Yüksek olması alttan vereceği havanın yüksekliğini gösterir.

Ses
Soğutucu fanlarında son zamanlarda sessizlik önemlidir. Sizi rahatsız etmeyecek, çıkan ses herhangi bir etki yaratmayacak türden olmalıdır. Fazla ses, sessiz ortamlarda sadece hava akışının sesini duymak istersiniz.

En iyi soğutucu markası
Alacağınız soğutucular arasında en iyisi “zalman” olmaktadır. Onun dışındakiler diğerleri daha ucuz rakam olabilir ama performans istiyorsanız mutlaka alüminyum kaplama olmasına dikkat ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu