Sorular CevaplarTeknoloji

Hubble Uzay Teleskobu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

İnsanlar kendilerini tanımaları ile teknolojilerini geliştirmişlerdir. İnsanoğlu uzayda yalnız olup olmadığını her zaman merak etmiştir. Samanyolu galaksisi, evren ve uzay boşluğu hep merak edilir. yaşayan başka canlıların varlığı üzerine çeşitli bilgilere ulaşılmıştır. Bunlar insanlarla paylaşılmamasına rağmen ülkeler tarafından desteklenen uzay istasyonları araştırmalarını yapmaktadır. Dünyadan uzay hakkında araştırma yapmak yetersiz gelerek, Hubble Uzay Teleskopu uzay yörüngesine yerleştirilmiştir.

Hubbe Uzay Teleskopu ilk 1990 yılında gönderilen toz taneciği dahi olmayan uzayda inceleme yapmaya başlamıştır. Dünya çevresinde dönerek araştırmalar ve çalışmalar yürütüldü. Dünyanın gözü olarak uzayı inceleyen en önemli teleskop görevini üstlenmektedir. Dünyamızı bekleyen tehlikeler, uzayda olan değişiklikler, patlamalar ve gezegenlerin durumlarının incelenmesi sağlanmaktadır.

Dünya’nın uzaydaki bekçisi olan Hubbe Uzay Teleskopu, uzay araştırmalarına yenilik getirerek daha çok bilgi sahibi olunması sağlanmıştır. NASA ve ESA tarafından ortak yapılan çalışmalar sonucunda faydalanılmaktadır. Hubbe Uzay Teleskopu dünyanın dışında belli noktaya konuşlandırılması sonucunda kirlilik ve fotoğraflardaki bulanıklığı önlemiş olundu. Uzay araştırmalarında bir devrin başlangıcı olarak bilinip yüzlerce ışık yılı uzaklardaki gezegenler gözlemlenebilir olmuştur.

Hubbe Uzay Teleskopu yapılırken astronotlar tarafından bakım yapılabilecek noktada olmuştur. Arızalanması ve sorun yaşanması durumunda astronotlar dünyaya getirmeden uzayda bakımını yapması mümkün kılınmıştır, 1990 yılından itibaren sorun yaşanması halinde onarılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu