Okul

Hücre Kaça Ayrılır

Hücre, canlıların canlılık özelliklerinin en küçük birimleri olup, 2’ye ayrılmaktadır. Tüm canlılarda bulunmakta olan hücreler aslında cansız varlıklardan ayrılmasında kolaylık sağlamaktadır. Hücreler sadece insanlarda değil doğada bulunan hayvan, bitki gibi tüm canlılarda yer almaktadır. Hücreler iki şekilde incelenmektedir. Bunlar;

  • Prokaryotik Hücreler
  • Ökaryotik Hücreler

Yukarıda hücrelerin 2’ye ayrıldığını aktarmıştık. Bunları da sizlerle paylaştık. Peki, bu hücreler neye göre iki şekilde inceleniyor ve anlamları neler bakalım.

Prokaryotik Hücreler

Bu hücre zarla çevrili olup, çekirdeği yoktur. Canlıların metabolizma olarak adlandırdığımız yapılarının içerlerinde yer alırlar. Memeli olan tüm hayvanların alyuvar hücrelerinde çekirdek bulunmamaktadır.

Ökaryotik Hücreler

Bu hücrede zarla çevrili olup, aynı zaman da çekirdeği bulunmaktadır. Bu hücre aynı zaman da kendi içerisinde de iki şekilde incelenmektedir.

  1. Tek Hücreli Canlılar
  2. Çok Hücreli Canlılar

Tek hücreli canlılar bakteriler, amipler, paramecium gibi olarak görülmektedir. Çok hücreli canlılar ise bitkiler, mantarlar, insanlar, hayvanlar gibi ilerlemektedir. Çok hücreli canlılarda hücreler arasında işbirliği bulunmaktadır. Fakat tek hücreli canlılar tek hücre ile yaşamaktadır.

hucre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu