Okul

İbni Sina Hayatı Özet Kısaca

İbni Sina Hayatı Kısaca, İbni Sina Hayatı Özet

Türk Filozoflarından birisi olup insanlara bilim ve felsefe alanlarında katkıda bulunarak bir çok insanın düşüncelerine ışık tutmuştur. Türk tarihinde önemli yer edinmiş isimlerden birisidir.

Bugünkü Özbekistan sınırları içersinde Buhara yakınında olan Afşana kentinde Ağustos ayının 980 yılında doğdu. Babası saygın bir bilim adamı olan Abdullah Sina’dır. Eğitimini aldı zekası herkesi kendisine hayran bırakıyordu 10 yaşında Kur’an-ı ezberledi 14 yaşında en az öğretmenleri kadar bilgili birisiydi.

Tıp alanında ilgili olduğu kadar felsefe, matematik, fizik, kimya, müzik, astronomi gibi alanlarda çalışmalarını yaptı. Çalışmaları sırasında insanlarda hastalıklara sebep olan gözle görülmeyen mikropların olduğunu fark etmiştir. Çalışmaları sırasınca bir çok esere can vererek insanları yönlendirdi. Günümüze kadar 450 makale yazdı yayınladı 150’si felsefe 40 tıp olmaktaydı. İyileşme Kitabı, Tıbbın Kanunu ile birlikte üniversitelerde eğitim kitabı olarak okutuldu.

Önemli İslam düşünürlerinden birisi olarak kabul edildi. Güzel ahlaklı ile örnek birisi olup İbni Sina 1037 yılında Hemedan da mide rahatsızlığı geçirerek vefat etmiştir.

ibni sina
ibni sina

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu