Okul

İletişim Sorunları ve Çözüm Yolları Nedir

Doğru iletişim ile birlikte karşımızda bulunan kişi ile etkin bir haberleşme kurmamızı sağlayabiliriz. Sosyal yaşantımızda iletişimin yeri önemli olup doğru olanı seçmemiz karşımızdaki ile daha etkili bir şekilde sağlanmış olur. Durum veya olayların anlatılmasında iletişimin önemi vardır.

İletişimde yanlış kelimeleri seçmek veya doğru bir cümle kuramamak ile başlar. Korkular ile kendisini gösterir tam olarak cümle kurulmadığı gibi kelimelere duygu yüklenmez.

İletişimi geliştirmek için öncelikle uzun bir yazı veya gazete haberlerini okuyabilirsiniz. Hafif sesli bir şekilde okumanız durumunda hitap gücünüz güçlenecektir. Kendinizi doğru ifade etmek için kelime hazneniz gelişsin. Mümkün olduğunca bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını öğrenin günlük hayatınızda nerelerde kullanacağınız bulun. Utangaçlık veya alınganlık yaparak iletişiminizi bozabilirsiniz dikkatli olarak iletişim sırasında karşınızdaki kişinin gözlerine bakarak ona hitap ettiğinizi hissettirin. Kararsız kalmayın şey, eee, ne diyorsun gibi kelimeler ile sık kullanılması alışkanlık haline gelerek vereceğiniz kararları etkileyecektir. Kontrolün sizde olduğunu bilerek duygularınızı açık akışkan bir dille ifade ediniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu