Okul

İletişimi Olumlu Yönde Etkileyen Faktörler Nelerdir

Hayatın her alanında işlerimizi yapabilmek için insanlarla iletişim kurarız. İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri iletişim kurmaktır. Her şeyde olduğu gibi kurulan iletişimlerde dahi dikkat edilmesi gereken çeşitli noktalar vardır. Bazı noktalara dikkat ettiğimiz takdirde olumlu iletişimin ilk adımlarını atmış oluruz. İnsan ilişkileri gelir, aramızdaki güven, sevgi ve saygı bağları kuvvetlenir.

İletişim olumu yönde etkileyecek birden çok faktör vardır. İletişim kurarken üslubumuzun yanı sıra beden dilimizi de doğru kullanmamız önemli olur.

Yüz yüze konuşma yaparken gülümsemeyi, onu dinlediğimizi hissettirmeye ihtiyaç duyarlar. Karşımızdaki insanla göz teması kurulmalı ona dinlendiği hissini vermeliyiz. Konuşmak için karşımızdakinin sözünün bitmesini beklememiz gerekir. Empati kurmalı, birinin konuşma esnasında nasıl davranmasını istiyorsak öyle davranmalıyız. Saygı da kusur etmemek karşımızdaki insanında memnun olmasını sağlayacaktır. Nezaket kuralları içinde davranılmalı, saygıyı daima göstermeliyiz.

Yüz yüze sesli iletişimin yanı sıra aynı kurallar mesajlaşma, elektronik posta gibi çeşitli yollarda da gösterilmelidir. Kısa ve net cümleler kurarak kendimizi ifade etmemiz anlaşılmamıza yardımcı olur.

İletişim halinde insanların başlıca faktörlere dikkat ederek hareket etmesi gerekir. Davranışları eş zamanlı olmalı, birbirlerini takip eder halde olması gerekmektedir. Tutarlılık dönemlidir, davranışlarda herhangi bir aksama olmadan karar vermeleri gerekir. İletişimin kendi içinde tutarlılığı ve devamlılığı sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu