Okul

İletken Nedir Kısaca

Elektriği ileten madde ve cisimlere iletken denir. İletken bakımından en iyisi altın, gümüş ve bakır olmaktadır. Isı ve elektrik iletkenliği bakımından iletkenliği sağlayan moleküllerdir. Etkileşim sonucunda mekanik enerji yayılarak iletilir.

Her cisim belli miktarda iletkenliğe sahiptir. Örneğin bakır atomunun yörüngesinde bir elektron bulunur. Bu durum iletken olduğunu gösterir. İki ucuna elektrik enerjisi verildiğinde, bakırdaki valans elektronlar güç kaynağına doğru pozitif hareket etmeye başlar. Bakır elektrik iletiminde yaygın olarak kullanılır. Sebebi ise maliyetinin düşük olmasından dolayıdır. En iyi iletken altın olmasına rağmen maliyeti yüksek olmasından dolayı elektrik iletiminde kullanılmazlar.

Süper iletken
Direnci sıfır olan cisimler süper iletkenlerdir. Yüksek iletkenlik özelliğine sahip veya sıfır direnç olarak bildiğimiz maddenin içinden sonsuz akım geçer. Süper iletkenin direnci sıfıra indiğinde akım tam olarak iletilir. Altın, gümüş, bakır gibi maddelerin direnç sıfıra yakındır. Metal gibi maddelerin yapısı saf olmadığından dolayı direnç olur. Süper iletken maddelerde sıcaklık düştüğünde istenilen düzeye gelir. Elektrik akımını kaynaktan güç almadan iletmeye devam eder.

İletken maddelere örnek; bakır tel, tuzlu su, su, folyo, alüminyum, gümüş, altın, demir, çelik, krom, kurşun, çinko, alkol, asitli su, limonlu su iletken maddedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu