Sorular Cevaplar

İlk Dumanla Haberleşme Tarihi Nedir

Dumanla haberleşme ilk yerli Amerikalılar ve Çinliler tarafından kullanılmıştır. Yakılan ateşin üstü örtülür belli bir duman belirli aralıklarla gökyüzüne gönderilir. Uzak mesafede bulunan kişiler dumanın yoğunluğu ve sıklığına göre bilgi edinirdi. Çinliler Çin Seddinde haberleşmek için tercih etmişlerdir. Uzunluğu binlerce kilometreyi bulan Çin Seddinde haberleşenin tek yolu dumandan geçmekteydi. Bir ucundan diğer ucuna kısa zaman içerisinde haberleşmek mümkün olmakta.

Görsel haberleşme yöntemlerinden biri dumanla haberleşmedir. Görsel olarak karşı tarafa dumanla haber gönderilir. Haberleşmeden önce iki taraf belli kriterlerde anlaşarak mesaj olarak kabul etmelidir.

Kızılderililer tam olarak ne zaman dumanla haberleşmeyi kullandıkları bilinmemekte. Tahmini olarak M.Ö. 2000’li yıllarda kullanıldığı düşünülmekte. Çin seddi yapıldığı zamanlarda dumanla haberleşme kullanılmaktaydı. Günümüze kadar gelen dumanla haberleşme çok eski tarihlere kadar dayanmakta. Binlerce yıllık tarihi olduğu insanların haberleşmek için kullandığı biliniyor.

dumanla haberlesme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu