Okul

Doğal Kaynaklar Nasıl Korunur

Doğal kaynaklarımız doğada kendiliğinden bulunan öz kaynaklarımızdır. Tükenmesi durumunda temel ihtiyaçlarımızı karşılayamayız. Su ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarımızdan mahrum kalırız. Doğal kaynaklarımızı korumak için elimizden gelenin fazlasını yapmamız gerekir.

– Doğal kaynaklarımız bilinçsiz şekilde tüketilmemelidir. İsraf ederek sahip olduklarımızı kaybederiz. Biz yaşamasak dahi gelecek nesiller büyük sıkıntı içerisinde yaşarlar.

– Enerji elde etmek için doğal kaynakları değil güneş gibi yenilenebilir kaynaklar kullanılmalıdır.

– Çevre kirliliğinin artması doğal kaynakların kullanılamaz hale gelmesine neden olur. Temiz çevre için harekete geçmeliyiz.

– Ormanlarımız ülkemizin oksijen kaynağıdır. Tahrip edilmemeli ve koruma altına alınmalıdır.

– Geri dönüşümü yapılan ürünler tercih edilmeli. Atıklar tekrar dönüşümle birlikte doğaya kazandırılmalı.

– Su tüketiminde tasarruf yapmalıyız. İsrafa yol açacak davranışlardan sakınmalıyız. Temiz su kaynaklarımız koruma altına alınmalı. Toprak kirliliğinin de önüne geçilmiş olunur.

– Hava kirliliğine sebep olan sanayileşmede yenilikler yapılmalı. Çevre dostu üretim tesisleri yapılmalı. Bacalara filtre takılarak atmosfere yayılan gazlar azaltılmalı.

– Doğanın dengesinin korunması için hayvanların doğal yaşam alanları korunmalı. Ekosistemi sağlayan canlı türleri koruma altına alınarak zarar görmesi önlenmelidir.

Tutumlu davranarak doğal kaynaklarımızın tükenmesini bir nebze de olsa önlemiş oluruz. İhtiyacımız kadarını kullanarak israfı önlemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu