Okul

İlk Yazılı Kanun Hangisidir

Tarihte ilk yazılı kanun M.Ö. 3200 yıllarında yazının bulunması ile Sümerler tarafından yapılmıştır. İlk yazının bulunuşu harflerden oluşmayarak belirli şekil ve simgelerden meydana geliyordu. Bunlar vakti zamanında kuş dili olarakta adlandırılmıştır. Çivi yazısı olarak kullanılan resim yazısıdır aslında. Her bir simgenin farklı anlamları olup birbirlerine anlatmak istediklerini bu şekilde iletiyorlardır. Kullanılan şekillere ideogram denir.

Yazının buluşunu Sümerler tarafından yapılması, yazılı kanunlarında ilk olarak onlar tarafından yapılmasını sağlamıştır. Sümerler aynı zamanda tarihteki ilk hukuk devleti olma özelliğini taşımaktadır.

Tarih’de ilk yazılı kanun Sümerler tarafından yapılmıştır, yazılı bulan uygarlık olan ve ilk hukuk devleti olmuştur. Lagaş Kralı Urukagine emri ile ilk yazılı kanun yazılmıştır “fidye ve bedel” sistemine dayanıyordu. Yazının anadoluda bulunması ile birlikte kanun’da anadoluda yazılmıştır.

Hammurabi kanunları da tarihte yazılı kanun olarak geçmektedir. Bazı kaynaklara göre tarihteki ilk yazılı kanun kendisi tarafından yapılmıştır. Bunu düşünecek olursak köklü kaynaklarda Sümerler gösterilmektedir. Yazı olmasaydı eğer yazılı kanunlarda olmayacaktı.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu