Okul

İlkbahar İle İlgili Makale Yazısı

Kış mevsimi ile vedalaşırken, Nevruz bayramı kutlamalarıyla İlkbahar’a hoş geldin diyoruz. Hava ısınıyor, toprak ısınıyor, su ısınıyor doğa can buluyor. Havaların ısınması bitkilere can verir. Kışın solan ve yaprak döken ağaçlar tekrardan can bulur. Bütün başlangıçlar yeniliklere yol açar.

İnsanlar ilkbahar ile beraber hayat bulurlar. Dışarıya çıkarlar, kışa göre çok daha sosyal hayat yaşarlar. Sıcaklarla beraber toplum içinde birlik beraberlik artar. Sosyalleşen insan yeni bağlar kurarak zaman geçirir. Doğadaki tüm canlılar için bir değişim halidir. Kış uykusuna yatan hayvanlar uyanarak yeni bir yıla başlar.

Kültürel bayramlar, kutlamalar, etkinlikler düzenlenir. İlkbahar coşkusu ile beraber her yer cıvıl cıvıl olmaya başlar. Hayat yeniden doğmuştur. Nevruz ile yeni bir başlangıç kabul edilir. Bayram kutlamasıyla birlikte hayat baştan sonra değişir. İnsanlar evlerinden çıkmayı öğrenir, gezerler, görürler. Ülkemize gelen turistleri ağırlar onlarla kültürel etkileşimde bulunurlar. İlkbahar ekonomiye can verir. Her yıl milyonlarca turist ülkemizi ziyaret eder. Onlarla birlikte zaman geçiririz. Yaşanacak bir çok şey olur. Aileler birlikte dışarıya çıkar zaman geçirirler.

Yılın yorgunluğunu atmak isteyen insanlar ilkbaharın temiz, berrak, sıcak havaları ile kendilerini bırakırlar. Ailelerine daha çok zaman ayırırlar, ilkbahar etkinlikleri gerçekleştirerek doğayı yeniden tanırlar. İlkbaharda öğretmen gibidir insanlara paylaşmayı, dayanışmayı ve kaynaşmayı öğretir. Toplum olarak aynı ortak alanları paylaşarak zaman geçiririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu