Sorular Cevaplar

İmza Sirküsü Nedir? Ne İşe Yarar? Nereden Alınır?

İmza sirküsü, günümüzde birçok işlemde kullanılması gereken önemli bir belgedir. Genellikle çok fazla bilinmeyen bir konu olsa da şirket işlemleri yapan insanların karşısına çok kereler çıkmaktadır. Bu yüzden bu yazımızda imza sirküsü nedir konusundan bahsederek imza sirküsünün gerekli olduğu yerler ve imza sirküsü fiyatlarından bahsedeceğiz.

İmza sirküsü; bir kurum, kuruluş veya herhangi bir ticari işletmenin temsil yetkisine haiz elemanlarının imza atma yetkisi olduğunu gösteren ve imza örneklerini barındıran resmi belgeye denir. İmza sirküleri noter aracılığı ile alınmaktadır ve noter onaysız imza sirküleri hükümsüz olarak kabul edilir.

İmza sirküsü, şirket adına size verilen tüm yetkileri kullanma ve resmi makamlarda sizi şirket adına temsilci yapma olanağını sunar. Aynı zamanda size bu imzalardan meydana gelebilecek tüm yarar ve zararlardan birinci derecede sorumlu tutar. Bu yüzden imza sirküsüne imza itina ile atılmak zorundadır.

İmza sirküsü için gerekli belgeleri söylemek gerekirse; şirketinizin kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi örneği, şirket vergi levhası, imza sirküsünü çıkaracak kişiye ait nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdan fotokopisi gerekmektedir. Bu belgelerle birlikte bulunduğunuz il veya haricinde herhangi bir notere giderek rahatlıkla işleminizi yapabilirsiniz. Noterde imza sirküsü belgesi hazırlanarak, sizden imza örneği olarak imza sirkünüze 3 adet imza atılması istenecektir. İmza işlemi tamamlanarak noter ücreti ödenir ve isteğe bağlı olarak nüshalar alınır ve bir nüsha noterde saklanır. Bu sayede resmi soruşturmalarda karşılaştırma yapabilmek için noter kayıtlarına bakılabilir. Aynı zamanda imza sirküsü kaybetme durumunda ise aynı sirküden bir örneği de ücreti mukabilinde alma şansına sahip olursunuz.

İmza sirküsü ücreti şu an için tek nüsha düzenlenmesi halinde 62,68 TL, 2 nüsha istenilmesi durumunda 99,70 TL ve 3 nüsha istenilmesi halinde ise 137,23 TL olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu