Okul

İnşaat Kazaları Nasıl Önlenir

Sektör ne olursa olsun ilk olarak düşünülmesi gereken konudur insan sağlığı ve canı. Ne yazık ki günümüzde birçok iş yerinde ve sektörde iş kazaları olmakta; işçi veya sivil olarak pek çok insanımız yaralanmakta, hatta hayatını kaybetmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucu en çok iş kazasının inşaat sektöründe olduğunu ortaya çıkarmıştır. İnşaatın, çalışırken, yaralanma, sakat kalma veya hayat kaybetme riski en yüksek çalışma ortamı olduğu gözler önüne serilmiştir.

İş Kazaları Önlenebilir Mi? Nasıl Önlenir?

İş kazalarını tamamen sıfıra indiremesek bile en asgari seviyeye indirmeyi başarabiliriz.
Öncelikle inşaatta çalışan işçileri iş güvenliği konusunda uyarmak, hatta onlara iş güvenliği konusu için eğitim vermek ve onları bilinçlendirmek gerekmektedir. Yani işçilere yönelik uyarılar sadece ve sadece geç kaldığı için ya da iş esnasında arkadaşıyla sohbet ettiği için olmamalıdır. Kaskını takması için de uyarılmalıdır.

Bir diğer önemli husus ise; makinelerin, kullanılan el aletlerinin ucuza kaçılarak alınmaması ve son model olması gerektiğidir. Elverişli makine ve aletler; bozulmayacak, aksamayacak olanlar bir kazaya sebebiyet vermemesi açısından önem arz etmektedir.

Üçüncü bir husus ise; patronların gerekli önlemi almamasından kaynaklıdır. Soma’dan örnek verilecek olursa, sırf kâr yapmak için yaşam odaları yapmayan ve havalandırmayı tamir ettirmeyen bir patron yüzünden 301 işçi hayata veda etmişti. Belki bu örnek inşaat sektörü ile ilgili değil ancak durumu özetlemede yardımcı örnek durumundadır. Yani kâr insan canından daha değerli olmamalıdır. İnşaat alanında ve çevresinde alınması gereken bütün önlemler alınmalıdır.

Tam Koruyucu Kıyafetler Kullanılmalı

İşçiye verilen eldiven ya da kaskların gerçekten tam koruyucu olması gerekmektedir. Veya dördüncü beşinci katta çalışan işçilerin emniyet kemerleri sağlam olmalı ve ucuz yollu olmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu