Okul

İnsan Hakları İle İlgili Kompozisyon

İnsan hakları evrensel olarak tüm insanların ortak dil, din, ırk, renk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkese sunulan haklardır. Her insanın yaşama doğma büyüme hakkı vardır. İnsanlar haysiyet ve yaşam olarak eşit haklara sahiptir. İnsanların hakları ve özgürlükleri kısıtlanamaz. Yaşamaları için gerekli olan hakları devletler tarafından kendilerine verilmeli. İnançları, düşünceleri yüzünden kimse yargılanamaz. İnsanlık haklarından dolayı kimseye hesap vermek zorunda değillerdir.

İnsanların en temel hakkı olan yaşama hakkı kimsenin elinden alınamaz. İnsanlar arasında hiç ayrım yapılmadan sürdürülmelidir. Haklarımız devlet tarafından güvence altına alınır. Ülkemizde haklarımız anayasa tarafından bizlere sunulmuş teminatı sağlanmıştır. İnsan hakları evrensel bildiresinde yer alan maddeler doğrultusunda koruma altındadır. Zamanında hazırlanan evrensel bildiresine imza atan tüm ülkeler kabul etmiş sayılmakta. Eğitim, sağlık, özgürlük, yaşama hakları içinde barındırmakta.

İnsan hakları üç başlık altında incelenmektedir. Bunlardan birincisi insanlara tanınan seçme ve seçilme hakları olup demokrasinin olduğu yaşamlardır. İkincisi ise insanlara sağlık, eğitim, barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçların verilmesi. Üçüncüsü ise yaşam kalitesine yönelik olup düzenli bir hayata sahip olmaları.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu