Okul

Dinin İnsan Hayatındaki Yeri ve Önemi Nedir

Din, toplumsal olarak ihtiyaçtır. İnsanlar yaşamlarını devam ettirirken dini değerlere de gerek duyarlar. Yaşamları boyunca kendilerine “ben kimim, nereden geldim nereye gideceğim” sorularını sorarlar. Ölümden ötesi insanları meraklandırır. Gerçekten öldükten sonra cennet ve cehenneme mi gideceğim yoksa yok mu olacağım. Beni yaratan varlık kimdir, nasıl yaratmıştır gibi bir çok sorunun cevabını arar.

İnsan görmediği ve bilmediği her şeyden korkar. Ölümün kendisini alıp hayatının son bulacağı dahi korkutmaktadır. İnançlı bir insan ölümünde ötesine geçer. Geçici olarak dünya hayatında sonsuz ahiret hayatıyla mı devam edeceğini bilmek ister. İnsanı güçlendirdiği gibi dünya üzerindeki yaşamını yeniden şekillendirmektedir.

Din, insanların düşünce ve davranış bakımından hayatını şekillendirmektedir. Güzel ahlaklı insan çeşitli öğütler alırken, kötülük yapan insanlar dışlanır. İnsana güçlü irade ve karakter kazandırmaktadır. Doğruluğa ve hakka inanan insanlar manevi olarak kendilerini bütün hissederler. Din insanlarda düşünce ve davranış konularında insanı etkilemektedir. İnsanın güzel ahlaka sahip olması onlar için öğreticidir. İyiye ve güzele doğru yönlendirir.

Din insanlara iyi ve yararlı işler öğretir.
Toplumda kardeşçe ve barışça yaşamayı öğretir.
İnsanların maddi ve manevi olarak birbirlerine yardım etmelerini sağlar.
İnsana kuvvetli bir irade ve karakter sağlar.
İnsana düşünmeyi, üretmeyi ve hür olmayı öğretir.

Dinler insanlar için kontrol merkezidir. Kendilerine emredilenler ve yasaklarla birlikte huzurlu güzel yaşam yaşarlar. Elde ettikleri ile birlikte yaşamları çok daha güzel olur. Sosyal insanlar yaşamlarını çok daha düzenli geçirirler. Din, bireylere büyüklere saygıyı, küçüklere sevgiyi öğretir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu