Okul

İnsan İle Doğa Arasındaki Etkileşim

İnsan ile doğa birbirlerini tamamlar. Doğanın incelenmesinde “coğrafya” bilim dalı etkindir. Yeryüzündeki faaliyetleri inceleyerek doğa üzerinde araştırma yapar. İnsan ve doğanın uyum içinde devam ettirilmesi için gerekli görülür. Çalışmalar sayesinde doğanın tanınması sağladığı imkanlardan olur.

İnsan, doğa ile iç içe yaşamını sürdürür. İlk insanların yaşam alanları doğanın olduğu yerlerdir. Çeşitli şekillerde doğadan faydalanarak yaşamlarını sürdürürler. Yiyecek ihtiyaçlarını topladıkları besinlerden karşılayarak olumsuz etkilenmenin de önüne geçmiş olurlar. Doğanın tanınması insanların daha çok üretim yaparak faydalanmasına olanak sağlıyor. Doğadaki ürünlerin tarımsal alanda değerlendirilerek toplumların besin ihtiyacı karşılanır. İnsanın doğaya ihtiyacı olduğu asla unutulmamalıdır. Doğa insanın en temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar büyük ve verimlidir. İnsanlığın bir bütün olduğunu hissederek yaşamını sürdüreceği alanlara sahiptir.

Doğaya zarar verilmediği sürece geri dönüşü olumlu olur. Tahrip edilmesi durumunda çeşitli doğal afetlere sebep olduğu gibi insanları korumaz. Korunmak için mutlaka çalışmalarda bulunarak korunmamız gerekir. Doğadan faydalanarak refaha ve huzura ulaşabiliriz. Doğanın cılızlaştığı zaman dünya kurumaya başlayarak eski halinden eser kalmayarak biz insanlar olarak yaşam alanlarımız kaybetmiş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu