Okul

İnsan Sözünden, Hayvan Yularından Tutulur Atasözünün Anlamı

İnsanların sözünü tutmasına yönelik söylenmiş atasözüdür. Anlamlı olduğu kadar oldukça önemli sözlerdendir. İnsan sözünden, hayvan yularından tutulur sözü manasına geliyor. Atalarımızın söylediği o güzel sözün anlamı kişiyi söylediği söz bağlar, sözünden çıkacak ve uymayan davranışta bulunması sonucunda o söz hatırlatılır. Onun için kişi verdiği o sözden dışarıya çıkmazlar. Şu durum var ki yularından tutulup başka yöne sapamayan hayvanın durumuna eşdeğerdir.

Söz verildiği zaman asla sözden çıkartılmaması gerekilir. Sözünüzü doğru şekilde yerine getirmelisiniz. Hatırlatmak için kullanılarak insanlar sözünden çıktığı zaman yularından tutularak yerli yerine getirilmektedir. Sözünüzü daima bilin ve yerinize getirmeniz gerekecektir. Sözünü tutan insan sevilir saygı gösterilir. Her insan tuttuğu sözün değerini bilmeli eğer bugün siz tutmazsanız hayvanlara yapılanlarda size yapılabilir.

Söz namus demektir, bizde insanlar söz verdiği zaman onu mutlaka yerine getirmeli. Şerefi ve gururu olan insanlar bunlara dikkat ederek hareket ederler. Bizde bu değerleri gözümüzün önünden ayırmayarak verdiğimiz sözleri yerine getirmeliyiz. Yapılacak bir iş karşılığında bir ücret aldıysak mutlaka en güzel ve doğru şekilde getirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu