Okul

İnsan ve Çevre İlişkisi Nedir

Canlılar yaşamlarını tek başlarına sürdüremezler. Çevrelerinde çeşitli canlılar, kendi nesillerinden gelen canlı türlerine ihtiyaç duyarlar. Her canlı çevresiyle etkileşim halinde olur. Beslenme, su, ısınma, barına gibi ihtiyaçların karşılanması için çaba gösterirler. Her canlı neslinin devamını sağlamak için çaba gösterir. Çevremizde olup bitenler tüm canlıların yaşamlarına etki yaratır. Azalan doğal kaynaklar gelecekte sıkıntı yaşanacağını gösterir. Doğal kaynaklar azalır, küresel ısınma oluşur ve çevremizde kirlilik meydana gelir.

Bilinçsiz şekilde yaşamak beraberinde felaketleri getirebilir. İnsanlar yaşamlarını sürdürürken ihtiyaçlarını belirleyerek hareket etmesi gerekir. Çevre ile dost olunduğunda sadece kendilerini değil tüm yaşam neslini düşündüğünü gösterir. Kendi idealleri doğrultusunda çevresine vereceği her türlü zarar canlı yaşamını tehdit eder.

İnsanların doğal kaynakları aşırı ve israf türünde tüketmeleri, plansız yaşam sürdürmeleri, kentleşmeler, nüfus artışı ve sanayinin gelişmesi çevre sorunlarına sebep olur. Ağaçların kesilmesi, orman yangınları, erozyon, aşırı avlanma ise doğaya ciddi zarar verir. İnsanın doğasını koruması gereken yerde zarar vermesi ileri de oluşabilecek küresel sorunlara davettir. Çevremiz ne kadar düzenliyse o kadar etkin şekilde insanlara fayda sağlarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu