Okul

İnsan Yedisinde Neyse Yetmişinde de Odur Atasözünün Anlamı

Kişi doğuşu ile birlikte bir takım özelliklere sahip olur. Bunlar zaman geçtikçe kişinin üzerinde olmaya devam eder. Yedi yaşında çevresinden etkilendiği gibi davranışlar kazanır çeşitli huylar edinirler. Edindiği huylar yaşlandığı zaman dahi kolay kolay değişim göstermez. Kişi hangi yaşta nasıl huyu varsa o şekilde huyunu göstermeye devam eder.

Genç yaşta çocuğun sevdiği belli başlı yemekler olur. Yaş ilerledikçe sevdiği yemeklere karşı düşünceleri değişmez devam eder. İnsan düşünceleri de buna bağlı olarak devam eder. Değişmeyen düşünceler devamlı insanlara bir şeyler öğretir öğretmeye devam eder. Huylar değişmez insanın değişmesini beklemek çok büyük bir beklentidir. Bilinenler ve öğrenilenler çok daha farklıdır. Hayatta her şey değişir ama huy değişmez. İnsanın düşünceleri kişiye yön verir, kolay kolay değişim göstermez. Anlayacağınız huylu huyundan vazgeçmez.

Atalarımız edindiği tecrübeler doğrultusunda şekillendirmiştir. Uzun denemelere dayanarak yargılar, tecrübeler doğrultusunda öğüt verici bilgilere sahip olurlar. İnsan yedisinde neyse yetmişinde de odur sözü kendisini bu sayede göstermiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu