Okul

İnsanın Allah’la İletişimi Sağlayan Yollar

Allah, doğru yolu bulması için insana akıl bahsetmiştir. Evrenleri, yeryüzünü ve canlılara hayat veren Allah’tır. Kendisi bütün evreni yaratırken dünyamızda canlı yaşamı sunmuştur. Allah’ın merhameti insanoğlunun uzun yıllar boyunca yaşamasına olanak sunmuştur. Allah ile iletişime geçmek için dua, ibadet, tövbe ve Kur’an okumalıyız. Allah her yaptığımızı gören, bilen, hissedendir. Ondan saklı bir şey yapamayız ancak Allah’la iletişimi sağlayan yollar vardır.

Dua
Dua bizim Allah ile iletişime geçmemizi sağlayan aracıdır. Bize verdiği hayattan, yemeklerden, sığınacak bir evden dolayı şükrederiz. Kendisi ile doğrudan iletişim kurabiliriz. Duamızı ederken Allah ile başbaşa oluruz. Dua ederek gönülden bağlılığımızı gösteririz. Duamızda verilen nimetlere ve her şey için şükürlerimizi sunarız. Sadece kötü günümüzde değil iyi günümüzde de dua ederek hayırlı kullardan olmalıyız. Duamızda sevdiklerimize yer vererek onlar içinde güzellikler istemeliyiz.

İbadet
Allah kullarından aynı zamanda ibadet etmelerini ister. Kendisine yapılacak her ibadeti bildiği gibi sevap saymaktadır. Doğru ve zamanında ibadetini eden insanlar güzelliklerle müjdelenir. Kötü günlerinde en büyük destek o’ndan gelir. Allah dışında hiçbir canlı veya cansız varlıklara ibadet etmemeliyiz.

Tövbe
İnsan geçmişte işlediği günahlardan dolayı bağışlanmak istediğinde tövbe eder. Allah’tan kendisini bağışlaması için tövbeler eder, dualar okur, hayırlar işler. Allah’ın kitabı olan Kur’an da gönülden tövbe edilmesi vurgulanmıştır. Tövbe eden insan duygularını, düşüncelerini ve yaşadıklarından dolayı pişmanlığını bildirmelidir. Allah’a tövbesini ederek bağışlanmayı diler. Tövbe etmek doğrudan Allah ile iletişim kurmaktır.

Kur’an okuma
Allah’ın kitabı olan Kur’an-ı okuyarak ibadetimizi yerine getirmeliyiz. İnsanların verilen emir ve yasakların yer aldığı kitaptır. Okuyan herkes bilinçlenerek kötü yola şaşmamaları gerek. Ahiret, cennet, cehennem ve geleceğe dair çeşitli bilgilerde verilmektedir. Allah’ın sözleri ile doludur. Allah ile iletişime geçmeyi sağlayan yollardan biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu