Sorular Cevaplar

İnsanlar Yerleşim Yeri Seçerken Nelere Dikkat Ederler

İnsanlar kendilerine yeni yerleşim yerleri seçmek için yoğun düşünceler içinde olurlar. Bazı bölgelerde nüfus patlaması yaşanırken, bazı bölgelerde de seyreklikten dolayı kimseler bulunmamaktadır. Yerleşimi etkileyen çeşitli faktörler insanların kararlılıklarını etkiler.

İnsan yerleşim yeri seçerken en başta doğal ve beşeri faktörleri göz önünde bulundurur. Seçilecek alanın kendileri için faydaları ve geleceği önemli görülmektedir. Yeni yer seçerken ihtiyacını karşılayacak kadar geniş alanlara mı sahipler. Su kaynaklarının yerleşim yerinde yeterli olup olmadı kontrol edilir. Bölgenin iklimi insanların yaşam şartları için yeterlimidir merak edilmektedir. Soğuk iklimlerden uzaklaşarak sıcak iklimlerde yaşamayı tercih etmektedirler. Yer şekilleri ve ulaşım değerlendirilerek uygun alanlar belirlenir. İş imkanları, eğitim, sağlık alanlarında verilen hizmetlerin yeterli olması tercih edilen yerleşim yerleri olmasını sağlıyor.

Dağlık ve soğuk iklime sahip olan bölgelerde nüfus seyrektir. İnsanlar daha rahat yaşam sürdürebileceği alanları seçerler. Kış aylarında özellikle yolların kapandığı, hizmetlerin sınırlandığı yerler insanların farklı yerlere göç ederek yeni yerelşim yerleri aramalarına neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu