Okul

İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişilerin Çocukluğu

Tarihimizde insanlığa hizmet eden ünlü insanlar çocuklukları oldukça farklı geçmiştir. Kimisi başarısızlıklar içerisinden çıkarak insanlığa önemli katkılarda bulunurken kimisi ise oldukça zengin bir çocukluk geçirmiştir. İyi, kötü ve zorluklar içinde insanlığa hizmet ettiler.

Hz. Muhammed
Allah’ın gönderdiği vahiyleri insanlığa iletmiştir. Çocukluk yılları açlık, sefalet ve yokluk içerisinde geçti. Annesini ve babasını kaybetmesi onun için zorlu dönemlere sebep oldu. Doğruluk ve dürüstlükten ayrılmaması gerektiğini biliyordu. Herkes tarafından çok sevilirdi ama çevresi onu devamlı hor gördü.

Albert Einstein
Alman asıllı ABD’li fizikçidir. Yahudi bir ailenin olarak 1879 yılında dünyaya geldi. Okul hayatında başarılı bir öğrenci olmayarak defalarca kez okuldan kovulmuştur. İsviçre vatandaşı olarak yaşamına devam etti. Nobel fizik ödülüne layık görüldü. Atom bombasını buldu ama kimseyle paylaşmadı. Yaşamı boyunca nükleer silahların üretimine karşı çıkmıştır.

Thomas Edison
1847 yılında Amerika’da dünyaya geldi. İnsanlığa hizmet eden bilim adamlarından olmuştur. Zeka geriliğinden dolayı okuldan kovulmuştur. Özel eğitim alarak eğitim hayatına devam etti. Para kazanmak için trenlerde gazete satar, kazandığı paralar ile aynı zamanda ailesine yardım ederdi. Buluşları sayesine para kazanarak insanlık için çok daha fazla hizmet etmiştir.

Atatürk
1881 yılında dünyaya geldi. Okulda istenmediğinden dolayı askeri okula başladı. Çocukluğu diğer çocuklardan farklı olarak geçmiştir. Askeri eğitimi alarak başarıyı yakaladı. Osmanlı Devleti yıkılış sürecinde kendisine görev edinerek Kurtuluş Savaşını başlatıp Türkiye Cumhuriyetini kurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu