Okul

Isı Alışverişi Nedir

Maddeler ve cisimler arasında Isı Alışverişi hakkında bilgi Nedir nasıl oluşur ve formülleri nasıl olmaktadır. Isı Alışverişi Nasıl Oluşur birlikte resimli olarak anlatımı takip edelim.

Isı alışverişi maddelerin birbirleri ile temas kurdukları zaman sıcaklığı yüksek olan ve soğuk olan cisimler birbirlerini sahip olduğu ısı ile etkilemektedir. Sıcak madde soğuk olan maddeye ısı vererek ısıtırken, soğuk olan madde ise sıcak maddenin soğukluk uygulayarak ısısını azaltmaktadır. Bu olayın böyle devam edip oluşmasına ısı alışverişi denir.

Örnek olarak iki tane çay bardağı düşünün bunlardan birisi sıcak olurken diğeri soğuk olacaktır yan yana getirildiği takdirde sıcak olan ile soğuk olan etkilenmektedir. Birbirlerinin farklılığı anlaşılmaktadır bir süre sonra ikisi aynı eşit sıcaklığa ulaşacaktır.

Alınan ısı = Verilen ısı
Qalınan = Qverilen
Eğer hal değiştirme olayı yoksa;
m1.c1.(t1-tdenge) = m2.c2.(tdenge-t2) olur.

ısı alışverişi
ısı alışverişi

18 Yorumlar

  1. hocam peki örneğin a maddesi ve B maddesi var A maddesinin sıcaklığı 50 dereece, B maddesinin sıcaklığı 15 derece öz ısıısı az olan madde dayanıksız olduğundan ısıyı hemen o vermezmi?

  2. bence bilginin yeterli olduğunu düşünüyorum ve herkese öneriyorum ben çok beğendim yani belki siz beyenmesiniz ama örneği süper yani♥♥♥♥♥♥3♥♥

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu