Okul

Işık Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Işık kaynağından doğru ilerleyerek çevresinde bulunan cisimlere çarparak canlıların daha net görmesini sağlayan olguya denir.

Işık çeşitleri kendi arasında ayrılmaktadır. Bunların kimisi gözle görülürken kimisi görünmez günlük hayatımızın bir çok alanında sıklıkla kullanılıyorlar.

Kızıl Ötesi: Televizyonlarda genellikle kullanılmaktadır uzaktan kumandalar tarafından gönderilen sinyaller ile kontrol sağlanır. Aynı zamanda telefonlarda veri aktarımı içinde kullanılır.

Mikro Dalgalar: Mikro dalga fırınlar yemeklerin daha çabuk ısıtılıp pişirilmesi için kullanılır.

Radyo Dalgaları: Radyo ve televizyon yayınının yapılması için gerekli olmaktadır. yayılan frekanslar çevrilerek yayın yapmaktadır.

Mor Ötesi: Sahte paranın anlaşılmasında ve solaryumlarda kullanılmaktadır. Güneşten dahi mor ötesi ışın gelmektedir.

X Işınları: Röntgen cihazlarında kullanılır insan vücudunda bulunan iç organların görüntülenmesinde tıp alanında kullanılmaktadır.

Gama Işınları: Nükleer çalışmalarda bilim dünyasında kullanılır. Güneş ve atom bombasının patlaması sırasında genellikle çevreye yayılmaktadır.

Görülebilir Işın: Işık kaynağından yayılan ışığın çevreye çarpması ile görünen olgudur. İnsanların karanlıkta aydınlanmasını ve ışığın görünmesini sağlamaktadır.

kızıl ötesi ışık
kızıl ötesi ışık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu