Okul

Işık Kirliliğinden Korunma Yolları

Işık kirliliği çevre kirliliği gibi olmasa dahi sağlığımızı ve çevremizi etkilemektedir. Kirlilik insanların hiç fark etmediği bir şekilde gelişiyor. Işık kaynaklarından yayılan yüksek miktarda ışıktan dolayı oluşur. Bunlar gelişmiş ve gelişmekte olan şehirlerde yüksek derecede aydınlatma kullanılarak yapılmasıdır. Sokaklarda eğlence merkezleri, sokak lambaları, normal lambalar gibi bir çok alanda etkili şekilde görülmektedir. Aydınlatmanın doğur şekilde yapılarak sağlığımıza ve çevremizdekilere zarar vermemesi gerekmektedir.

Park alanlarında kullanılan direkler üzerinde normalden fazla yoğunluğa sahip ışık projektörlerinin kullanılması dahi zarar vermektedir. Kullanımları 15m yüksekte olması ışık kirliliğini bir nebze olsun azaltabilir.

TSE standartları belirlenerek yeni lamba ve armatürler uygulamalıyız.

Lambalara ihtiyaç olduğu yerlerde kullanılacak olan lamba türlerinin belirlenmesi.

Sokaklarda ve alışveriş mağazalarında vitrin aydınlatmaları zamanlayıcı şekilde kullanılmalı. Gece belli bir saatten sonra otomatik olarak kapanarak ışık kirliliğini önlemeli.

Gözlemevleri yerleşim yerlerinden uzak yerlere kuruluyor. Işık kirliliği had safhada olduğundan dolayı uzayı incelemek için yetersiz kalıyor. Havanın temiz ve ışık kirliliğine sebep olmayacak şeyler kullanılması gerekmektedir.

Renklerden dolayı ışık kirliliği etki yaratır bunun için basınçlı sodyum lambalar tercih edilmeli.

Aydınlatılmış sokaklarda fazladan sokak lambaları yerleştirilmemeli.

Güvenlik amaçlı kullanılan aydınlatmalar değiştirilerek harekete duyarlı olmalıdır. Herhangi bir durumda aydınlatma yapılarak ışık kirliliğinin önüne geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu