Okul

Işık Yılı Nedir

Işık yılı bir zaman değil uzaklık ölçüm birimidir. Işığın boşlukta bir yılda aldığı mesafeyi belirtir. Bu mesafe de yaklaşık olarak 9,5 trilyon kilometreyi ifade eder. Bu hesaplamalara bakılacak olursa Dünya’dan bir Yıldız’ın veya başka bir gezegenin uzaklığı hesaplanmak istendiğinde ortaya oldukça astronomik rakamlar çıkmaktadır. İşte ışık yılı terimi de bu karmaşık sayıları daha rahat ifade edilmek için bilim adamları tarafından bulunmuştur.

Işık Hızıyla Yolculuk Etmek

Işık hızıyla seyahat etmek elbette günümüz teknolojisi ile mümkün değildir. Ancak, ışık yılı ölçü biriminin anlaşılması için ışık hızıyla yapılan herhangi bir yolculuğun süresini bilmek faydalı olacaktır. Örneğin ışık hızıyla hareket edildiğinde, 1 saniye içinde Dünya etrafında 8 tur atılmaktadır. Bir başka örnekte ise Dünya’dan Güneş’e ışık hızıyla yapılacak bir seyahatin 8 dakika süreceği bilinmektedir.

Bahsedildiği üzere; ışığın saatte 1 milyon 78 milyar kilometre hızla hareket ettiğini de hesaba katarak, ışık yılı uzaklık biriminin uzay boşluğundaki oldukça büyük mesafeyi kapsamakta olduğunu söylemek yanlış olmaz. İçinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisinin bir ucundan diğer ucuna uzaklığı yaklaşık 100.000 ışık yılıdır. Görünen evrenin ucu ise 14 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu