Okul

İslam Dininin Kadına Verdiği Önem

Kadın hakları dendiğinde daha çok Batı akla gelse de İslam dini kadına ve kadın haklarına çok önem vermiştir. Kuran ı kerimde ve hadislerde kadın hakları üzerinde sıklıkla durulmuştur. Hadislerde kadına karşı naif ve şefkatli olanın üzerinde durulmuştur. Erkeğin kadından üstün olmadığı, üstünlüğün ancak takva ile belirtildiği ayetle müminlere telkin edilmiştir. Kuran ı kerimde kadın ve erkek birbirlerine elbise olmakla görevlendirilmiştir. Bir bakıma kadın ve erkek birbirleri için destekçidir. Kuran asla kadına kötü muamele edilmesine müsaade etmemiştir.

Hz. Muhammed’in Eşlerine Verdiği Değer
Hz. Muhammed eşlerine verdiği değerle de ümmetine örnek olmuştur. Evde yaptığı hiçbir şeyin görevi olmadığını hatırlatıp, sizin onlara teşekkür etmeniz gerekiyor diye ümmetine durumu belirtmiştir.

Hadislerle Kadın Hakları
Peygamberimizin (sav) kadının değerini bilmiş ve eşlerine çok iyi davranmıştır. Ümmetini de bu yolda teşvik etmiştir. Peygamberimiz (sav) ‘ Sizin en hayırlınız eşine en güzel davrananızdır.’ Buyurarak kadına güzel muamele edilmesi gerektiğinin altını çizmiştir. Başka bir hadisinde kadınlara ‘Ancak asalet ve şeref sahibi kimseler değer verir. ‘diyerek kadının değerini bir kez daha belirtmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu