Okul

İslam Dininin Temel Kaynağı Olması Yönünden Kuranı Kerimin Önemi

Dini kitaplar yaratıcımız olan Allah tarafından peygamberler aracılığıyla vahiy yolu ile gönderilmiştir. Peygamberler Allah tarafından gönderilen vahiyleri insanlara iletmekle yükümlüydü. Tek harfi dahi değişmeden olduğu gibi iletmişlerdir. İnsanlar özgür iradeleri ile vahiylerde yazanları benimseyerek dini kabul etmişlerdir.

Din insanlara doğru ve yanlışı gösterir, kötülüklerden sakınmaları gerektiğini dünya yaşamının geçici olduğunu asıl yaşamın ahiret yaşamı olduğunu işaret eder.

Vahiy yoluyla gönderilen mesajlar birleştirilerek ilahi kitaplar ortaya çıkmıştır. İnsanlar bildiklerini kitaplara aktararak çoğaltmışlardır. İslam dininin kutsal kitabı Kur’an-ı Kerimdir. İslam dünyası Allah tarafından gönderilen emir ve yasakları harfiyen görmektedir. İslam dinini en iyi şekilde gösterir. Değişime uğramayarak dünyanın dört bir yanına dağıtılmıştır. İnsanlar yaratıcıları olan Allah’ın sözlerini okuyarak anlayabilirler. Vahiylerin hiçbiri değiştirilmemiştir. Kur’an-ı Kerim’in diğer ilahi kitaplara göre farklarından birisi değiştirilmemiş olmasıdır. Hz. Muhammed hayatını İslam dinini öğretmek, göstermek ve yaymak için harcamıştır. Yaşamı boyunca putlara, taşa, toprağa tapan insanları gerçek ilahları ile tanıştırdı. Yerin ve göğün yaratıcısı olan tek bir ilah vardır O da şüphesiz Allah’tır.

Peygamber Efendimize (s.a.v.) Sonsuz Salat’ü Selam Olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu