Okul

İsrafın Bireysel ve Toplumsal Zararlarını Aile Büyüklerinizden Öğreniniz

İsraf bireysel ve ulusal olarak zararı beraberinde getirir. Yaptığımız her davranış bize ve geleceğimize zarar verir. İsrafın büyük olması bedelinin de büyük olmasına nedendir. Günah olduğu kadar milli servetimiz azalır zarar görür. İsraf yapan insanlar maddi zarar görür, manevi rahatsızlık hisseder. Aç kalan insanları düşündüğümüzde onlarında karnı doyabilir.

İsrafın ailemizin bütçesine verdiği zararla birlikte yaşam kalitemizi düşürür. Giderlerimiz artar, masraflarımız çoğalır bütçemiz yetersiz kalır. Zamanla aile içerisinde huzursuzluk olur sıkıntılar yaşanır. Kara günler için birikimimiz olmaz. Biz kaybedersek ülkemizde kaybeder. Kendi servetimizi kaybederek ülkemizin gerilemesine sebep olur. Toplumsal olarak milyonlarca kişiyi düşündüğümüz de israf inanılmaz boyutlara ulaşabilir.

Örneğin evimizde dişlerimizi fırçalarken musluğu kapatmalıyız. Tıraş olurken suyu kapatıp açmamız gerekir. Gereksiz yere sahip olduklarımız israf edilmemeli. Yediğimiz yemekten, aldığımız ekmeğe, içtiğimiz suya kadar her şeye dikkat etmeliyiz. Aldığımız eşyaları dahi gereksiz yere atarak israf yapmamalıyız. Elimizdekilerin değerini bilirsek eğer masrafın önüne geçer bütçemizin zarar görmesini önleyebiliriz. Özel araç yerine toplu taşıma araçlarını kullanarak yakıt israfından da kurtulabiliriz. Hayatın her alanında israf yapılıyor sahip olduklarımızı doğru değerlendirirsek israfı da önleriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu